Oktoober 2014
Ilme
Oktoober 2014, kroonika
2014. aasta oktoober algas kolmapäeval ja lõppes 31 ööpäeva pärast reedel.
- Ameerika Ühendriikides astus ametist tagasi Ameerika Ühendriikide Salateenistuse direktor Julia Pierson. Otsuse tingis 19. septembril toimunud vahejuhtum, kus noaga relvastatud isikul õnnestus tungida Valgesse Majja.
- Gröönimaal lahkus uurimise ajaks ametist raha väärkasutamises kahtlustatav peaminister Aleqa Hammond. Peaministri kohustusi asus täitma Kim Kielsen.
- NATO peasekretärina alustas tööd Norra endine peaminister Jens Stoltenberg.
- San Marino kaptenregentidena astusid ametisse Gianfranco Terenzi ja Guerrino Zanotti.
- Ukraina kriis:
- Donetskis tulistati raskerelvadest koolihoonet ja autobussi. Tulistamises hukkus 10 ja sai vigastada vähemalt 9 inimest.
- Eesti haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski pani Võrus nurgakivi riigigümnaasiumi hoonele.
- Eestit külastas Hollandi kaitseminister Jeanine Hennis-Plasschaert, kes kohtus siin oma Eesti kolleegi Sven Mikseriga. Ministrid allkirjastasid lepingu Hollandi armeelt 44 jalaväe lahingumasina CV90 ostmiseks.
- Eesti siseminister Hanno Pevkur teatas, et Eesti loob idapiiri paremaks kaitsmiseks piirivalve eriüksuse, millele luuakse staabid Narvasse ja Piusasse.
- Eesti sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt avas Tallinnas Salme kultuurikeskuses "Eakate festivali".
- Endised kaitseväe juhatajad Ants Laaneots ja Johannes Kert astusid Eesti Reformierakonda.
- Eesti Energia osalusega ettevõte Attarat Power Company sõlmis Jordaania valitsusega elektri ostu-müügilepingu 30 aastaks ja muud vajalikud projektilepingud Jordaaniasse põlevkivielektrijaama rajamiseks.
- Ameerika Ühendriigid tühistasid osaliselt kauaaegse embargo, mille kohaselt oli keelatud müüa Vietnami mereväele surmavat relvastust.
- Austria valitsus avalikustas seaduseelnõu, mis keelustab Austrias tegutsevate islamiorganisatsioonide rahastamise välismaalt ja näeb ette koraani standardiseeritud saksakeelsete tõlgete kasutuselevõtu.
- Prantsusmaal Lille'is algas üleeuroopaline kutsevõistlus Euroskills, kus osalesid 25 riigi võistkonnad, teiste seas ka Eesti võistkond.
- Rootsi parlament toetas häältega 132:49 Stefan Löfveni kandidatuuri peaministri ametikohale.
- Eesti siseminister Hanno Pevkur külastas Viljandi maakonda.
- Eesti Energia nõukogu valis ettevõtte tegevjuhiks Hando Sutteri.
- Tartus peeti avavangla sarikapidu, millel osales ka justiitsminister Andres Anvelt.
- Austraalia peaminister Tony Abbott teatas, et tema valitsus on otsustanud saata Iraaki eriüksused, mis hakkavad osalema äärmusliku islamiorganisatsiooni Islamiriik vastu korraldatavatel operatsioonidel.
- Hispaanias moodustas Kataloonia president Artur Mas komisjoni, mis hakkab jälgima novembrisse kavandatud iseseisvusreferendumi läbiviimist. Kataloonia võimud on otsustanud referendumi ettevalmistamist jätkata vaatamata Hispaania valitsuse katsele see põhiseadusevastaseks kuulutada.
- Kanada peaminister Stephen Harper teatas, et Kanada õhuväed liituvad õhuoperatsioonidega islamistliku äärmusliikumise Islamiriik vastu.
- Malis Gao piirkonnas toimunud rünnakus Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni rahuvalvekonvoile hukkus 9 Nigerist pärit rahuvalvajat.
- Rootsis astus ametisse peaminister Stefan Löfveni valitsuskabinet. Välisministriks sai endine Euroopa Komisjoni volinik Margot Wallström. Ühe esimese välispoliitilise otsusena teatas peaminister Löfven kavast tunnustada Palestiina riiki.
- Suurbritannia valitsev Konservatiivne Partei teatas, et Suurbritannia kavatseb edaspidi loobuda koostööst Euroopa Inimõiguste Kohtuga, kui Suurbritannia parlament ei saa õigust kohtu otsuseid vajaduse korral vetostada.
- Suurbritannia peaminister David Cameron tegi üllatusvisiidi Afganistani, kus kohtus Afganistani uue valitsuse liikmete ja president Ashraf Ghaniga.
- Süürias ja Iraagis tegutsev äärmuslik islamiorganisatsioon Islamiriik postitas internetti video Suurbritannia humanitaarabitöötaja Alan Henningi pea maharaiumisest. Henning oli teine Islamiriigi poolt hukatud Briti kodanik.
- Eesti president Toomas Hendrik Ilves alustas kolmepäevast visiiti Rootsis, et osaleda ja esineda Visbys toimunud rahvusvahelisel välis- ja julgeolekupoliitika konverentsil.
- Eesti peaminister Taavi Rõivas viibis ametlikul ringsõidul Võru maakonnas.
- Lätis toimusid parlamendivalimised. Valimised võitis sotsiaaldemokraatlik erakond Koosmeel, mis pälvis 23,13% valijate toetuse ja 100-kohalises parlamendis 24 kohta. Valimiste tegelikuks võitjaks kujunes aga siiski senine valitsuskoalitsioon, mille kolm liikmesparteid said parlamendis kokku 61 kohta. Valimisaktiivsus oli 58,8%.
- Ukraina kriis:
- Ukraina valitsusväed teatasid 12 mässulise tapmisest Donetski lennujaama pärast peetud tulevahetuses.
- Eestis toimus Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu, kus erakonna esimees Sven Mikser kinnitas erakonna soovi võita 2015. aasta Riigikogu valimised ja lubas tõsta Eestis alampalga järgmise viie aastaga 800 euroni.
- Tapale saabus rongiešelon, mis tõi kohale Ameerika Ühendriikide maaväe 1. ratsaväediviisi tehnika ja varustuse, muuhulgas ka jalaväe lahingumasinad ja soomustransportöörid.
- Tartus Vanemuise kontserdimajas anti üle aasta õpetaja aunimetused.
- Brasiilias toimusid parlamendi- ja presidendivalimised. Presidendivalimistel ei kogunud ükski kandidaatidest võitmiseks vajalikku häälteenamust: teise valimisvooru pääsesid edasi 41,6% häältest saanud Dilma Rousseff ja 33,5% häältest saanud Aécio Neves. Valimisaktiivsus oli 80,6%. Ühtlasi toimusid samal päeval ka osariikide kuberneride valimised.
- Bulgaarias toimusid parlamendivalimised. Valimised võitis parempoolne erakond GERB, mis kogus 32,67% antud häältest ja sai 240-kohalises parlamendis 84 kohta. Paremuselt teise tulemuse sai Bulgaaria Sotsialistlik Partei, mis kogus 15,4% antud häältest ja sai 39 kohta. Valimisaktiivsus oli 51%.
- Somaalias vallutasid Somaalia ja Aafrika Liidu väeüksused islamistliku äärmusorganisatsiooni al-Shabaab olulise tugipunkti, sadamalinna Baraawe.
- Venemaal Tšetšeenia pealinnas Groznõis tappis enesetaputerrorist 5 politseiametnikku ja haavas veel 12 inimest.
- Eesti sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt alustas neli päeva kestnud visiiti Moldovas.
- Tallinnas Toompea lossi ees toimus SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks korraldatud meeleavaldus kooseluseaduse vastuvõtmise vastu. Üritusele oli kohale toodud tasuta bussidega inimesi üle Eesti, mitmetes kogudustes jäeti inimeste meeleavaldusel osalemise võimaldamiseks ära jumalateenistused.
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia: Hispaania tervishoiuministeerium teatas, et ühel Lääne-Aafrikast Hispaaniasse tagasi pöördunud meditsiiniõel on diagnoositud Ebola viirushaigus.
- Ameerika Ühendriikide Ülemkohus ei võtnud menetlusse kaebusi, millega taotleti samasooliste abielu keelustamist Indiana, Oklahoma, Utah', Virginia ja Wisconsini osariigis.
- Euroopa Parlamendi kultuuri- ja hariduskomisjon lükkas tagasi Ungari poliitiku Tibor Navracsicsi kandidatuuri Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, noorte ja kodakondsuse voliniku ametikohale. Komisjoni otsus ei välista Navracsicsi tööleasumist mõnel muul volinikukohal Euroopa Komisjonis.
- Hongkongis lõppesid nädalaid kestnud meeleavaldused, millega nõuti senisest laiemat demokraatiat piirkonna juhtide valimisel. Tänavatele jäi veel vaid mõnisada meeleavaldajat, pärast nädalast pausi avati ka Hongkongi koolid.
- Läti peaminister, erakonda Ühtsus esindav Laimdota Straujuma välistas teleintervjuus koalitsiooni moodustamise venemeelse sotsiaaldemokraatliku erakonnaga Koosmeel.
- NATO uus peasekretär Jens Stoltenberg külastas oma esimese töövisiidi raames Poolat.
- Rootsis otsustas peaminister Stefan Löfveni valitsus tõsta tulumaksumäära kuus üle 50 000 Rootsi krooni teenivatele inimestele. Ühtlasi leppis valitsus kokku pensionäride maksusoodustuste kehtestamises.
- Eesti kandidaat Euroopa Komisjoni voliniku ametikohale Andrus Ansip läbis Euroopa Parlamendis toimunud ristküsitluse.
- Eesti peaminister Taavi Rõivas avas Läänemaal Roosta puhkekülas 31. kõrgemad riigikaitsekursused.
- Eestisse saabus kahepäevasele visiidile Norra kaitseväe juhataja admiral Haakon Bruun-Hanssen. Ta kohtus oma Eesti kolleegi Riho Terrase, kaitseminister Sven Mikseri ja XII Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Mati Raidmaga. Admiral külastas ka kaitseväe üksusi ja õppeasutusi Tapal, Tartus ja Võrus.
- Harju Maakohus lõpetas endise poliitiku Mart Opmanni süüasja selle aegumistähtaja möödumise tõttu. Opmanni süüdistati usalduse kuritarvitamises ja ettevõtte maksejõuetuse põhjustamises.
- Tallinnas algas Eesti majandusdiplomaatide ja konsulaarametnike viiepäevane konverents, millel osalesid ka välisminister Urmas Paet ning ettevõtlus- ja väliskaubandusminister Anne Sulling.
- Ameerika Ühendriikide 9. föderaalkohturingkonna apellatsioonikohus tühistas Idaho ja Nevada osariigis kehtestatud keelu samasooliste abielule, tunnistades selles põhiseadusega vastuolus olevaks.
- Belgias saavutasid neli erakonda kokkuleppe valitsuse moodustamiseks, mida peaks asuma juhtima valloonist Charles Michel, kes esindab erakonda Mouvement Réformateur. Esimest korda pärast 26 aastat ei kuulu koalitsiooni Sotsialistlik Partei. Ametisse kinnitamise järel sai 39-aastasest Michelist Belgia ajaloo noorim peaminister.
- Jeemeni president ‘Abd Rabbuh Manşūr al-Hādī nimetas riigi peaministriks Aḩmad ‘Awād ibn Mubāraki.
- Kanadas astus New Brunswicki kubernerina ametisse Brian Gallant.
- Luksemburgis algas Euroopa Liidu transpordiministrite kahepäevane kohtumine, kus Eestit esindas majandus- ja taristuminister Urve Palo.
- Nepali lääneosas sõitis teelt välja kuristikku ülerahvastatud buss. Õnnetuses hukkus 29 inimest, veel kümned inimesed said eri raskusastmega vigastusi.
- Eesti peaminister Taavi Rõivas viibis ringkäigul Ida-Viru maakonnas.
- Eestit külastas Soome siseminister Päivi Räsänen, kes kohtus Eesti siseministri Hanno Pevkuriga ning tutvus eu-LISA ja häirekeskusega.
- Eesti haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski allkirjastas koos Paide linnapea Priit Värgiga ühiste kavatsuste protokolli Paidesse riigigümnaasiumi asutamiseks.
- Eesti suursaadik Hispaanias Rasmus Lumi andis Madridis kuningas Felipe VI üle oma volikirja.
- XII Riigikogus oli esimesel lugemisel kooseluseaduse eelnõu. Kolm tundi kestnud arutelu keskendus peamiselt Isamaa ja Res Publica Liidu kavale panna eelnõu rahvahääletusele ja tööaja lõppemise tõttu ei jõutud isegi selles küsimuses mingi otsuseni.
- Harju Maakohtu registriosakond registreeris ametlikult uue erakonnana Eesti Vabaerakonna.
- Tallinnas algasid Euroopa meeste meistrivõistlused rahvusvahelises kabes. Meistrivõistluste avatseremoonia toimus Tallinna raekojas, kus esines sõnavõtuga ka Eesti kultuuriminister Urve Tiidus.
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia: Ameerika Ühendriikides Texase osariigis Dallases suri esimene inimene, kellel oli Ameerika Ühendriikides diagnoositud Ebola viirushaigus. Thomas Eric Duncanil diagnoositi haigus septembris pärast tema saabumist Libeeriast.
- Ameerika Ühendriikide Ülemkohtu kohtunik Anthony Kennedy peatas vastavalt osariigi võimude taotlusele ajutiselt samasooliste abielu sõlmimise Idaho osariigis.
- Itaalias Milanos toimus tööhõivealane konverents, kus osales ka Eesti peaminister Taavi Rõivas.
- Saksamaal Frankfurdis algas 12. oktoobrini kestev Frankfurdi raamatumess, mille fookuses on sel aastal Soome kirjandus.
- Sloveenia endine peaminister Alenka Bratušek taandas oma kandidatuuri Euroopa Komisjoni voliniku ja asepresidendi ametikohale. Bratušek tegi otsuse pärast seda, kui selgus, et teda peetakse nõrgaks kandidaadiks ja hääletusel kukuks tema kandidatuur suure tõenäosusega läbi.
- Ukraina kriis:
- Donetski Rahvavabariigi peaminister Aleksandr Zahhartšenko teatas, et esitas tagasiastumispalve. Uudisteagentuuridel sellele teatele kinnitust saada ei õnnestunud.
- Uus-Meremaal astus ametisse peaminister John Key' uus valitsuskabinet.
- Venemaal astus Murmanski oblasti kubernerina ametisse Marina Kovtun.
- Eestit külastas Rootsi välisminister Margot Wallström, kes kohtus Tallinnas oma Eesti kolleegi Urmas Paetiga.
- XII Riigikogu lükkas tagasi Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ettepaneku panna kooseluseaduse eelnõu rahvahääletusele, lõpetas selle teise lugemise ja saatis eelnõu edasi lõpphääletusele.
- Hongkongi võimud loobusid läbirääkimistest kaks nädalat linnas demokraatia laiendamise nimel protesteerinud üliõpilastega.
- Jeemenis loobus šiiitide survel ametist vaid kaks päeva varem peaministrikandidaadiks nimetatud Aḩmad ‘Awād ibn Mubārak. Samal päeval, vaid mõni tund hiljem toimusid riigis kaks suurt enesetapurünnakut, neist üks pealinnas Sanaas. Kahes rünnakus kokku hukkus vähemalt 67 inimest.
- Liibanoni parlamendis toimus presidendivalimiste 13. voor. Kvoorumi puudumise tõttu kukkus ka see voor läbi, järgmine presidendivalimiste voor määrati 29. oktoobrile.
- Luksemburgis algas Euroopa Liidu justiits- ja siseasjade nõukogu kahepäevane istung, kus Eestit esindab justiitsminister Andres Anvelt.
- Luksemburgis algas 26. oktoobrini kestev VII Kesk- ja Ida-Euroopa filmide festival CinEast.
- Palestiinas Gaza tsoonis toimus peaminister Rāmī Ḩamd Allāh' juhitava ühtsusvalitsuse esimene istung.
- Süürias saavutas äärmuslik islamiorganisatsioon Islamiriik pärast mitu päeva kestnud lahinguid ja hoolimata nende vastu korraldatud õhurünnakutest kontrolli enam kui ühe kolmandiku ‘Ayn al-‘Arabi linna üle.
- Venemaal valis Kabardi-Balkaaria parlament vabariigi juhiks seni ajutiselt samu ülesandeid täitnud Juri Kokovi. Ühtlasi valiti Krimmi Vabariigi juhiks tagasi Sergei Aksjonov ja Sevastopoli kuberneriks Sergei Menjailo. Kõik kolm valiti oma ametikohale ühehäälselt.
- Eestis Tallinnas toimus ettevõtluse auhindade gala "Eesti parimad ettevõtted 2014", millel osalesid ka peaminister Taavi Rõivas, välisminister Urmas Paet, kultuuriminister Urve Tiidus, majandus- ja taristuminister Urve Palo ning ettevõtlus- ja väliskaubandusminister Anne Sulling. Aasta ettevõtteks valiti osaühing Top Marine, mille põhitoodangu moodustavad ujukid.
- Eesti valitsus otsustas rahuldada Ameerika Ühendriikide valitsuse palve võtta vastu üks Guantánamo vangilaagri kinnipeetavast. Tegemist on isikuga, keda pole üheski kuriteos süüdi mõistetud ja kes ei saa naasta oma kodumaale, sest seal oleks tal oht langeda repressioonide ohvriks.
- XII Riigikogu võttis häältega 40:38 vastu kooseluseaduse. Seaduse vastuvõtmisega sai Eestist esimene endise NSV Liidu koosseisu kuulunud riik, mis on legaliseerinud sooneutraalse partnerluse. Samal päeval kuulutas president Toomas Hendrik Ilves ka seaduse välja. Vastavate rakendusseaduste vastuvõtmise korral jõustub uus seadus 2016. aastast.
- Riigikohus jättis menetlusse võtmata Kaitsepolitseiameti kaebuse Tallinna Ringkonnakohtu otsuse peale, millega kohustati Kaitsepolitseiametit kustutama või katma kinni oma 2012. aasta aastaraamatus need laused, kus nimetati Yana Toomi vastutavaks Eesti vene koolide eestikeelsele õppele ülemineku vastase tegevuse eest.
- Belgia valitsusjuhikandidaat Charles Michel tegi teatavaks oma valitsuskabineti koosseisu.
- Hongkongi kesklinnas hakkasid taas kogunema tuhanded meeleavaldajad, keda oli vihastanud kohalike võimude otsus mitte alustada nendega läbirääkimisi. Saksamaal ametlikul visiidil viibinud Hiina peaminister Li Keqiang teatas samal päeval, et Hiina keskvalitsus ei kavatse Hongkongi senises autonoomias mingeid muudatusi teha.
- Nobeli rahuauhinna laureaatideks kuulutati laste õiguste eest võitlejad, Pakistani päritolu koolitüdruk Malala Yousafzai ja India inimõiguste aktivist Kailash Satyarthi.
- Prantsusmaa parlamendi alamkoda kiitis heaks kava vähendada riigi energiaportfellis järgmise 10 aasta jooksul tuumaenergia osakaalu praeguselt enam kui 75 protsendilt 50 protsendile.
- Sloveenia valitsus nimetas riigi esindavaks Euroopa Komisjoni voliniku kandidaadiks arengu ja strateegiliste projektide ministri Violeta Bulci. Eelmine kandidaat Alenka Bratušek taandas oma kandidatuuri mõni päev varem, kui selgus, et ta ei saavutaks Euroopa Parlamendis toimuval hääletusel vajalikku toetust.
- Suurbritannia osades valimisringkondades toimunud parlamendi vahevalimistel sai euroskeptiline Suurbritannia Iseseisvuspartei oma esimese koha Suurbritannia parlamendi alamkojas. Erakonna kandidaat Douglas Carswell võitis Clacton-on-Sea linnas 60% antud häältest.
- Ukraina kriis:
- Ukraina president Petro Porošenko vabastas ametist Donetski oblasti kuberneri Sergi Taruta, kes oli omal initsiatiivil saatnud Venemaa presidendile Vladimir Putinile viimase sünnipäeval pöördumise.
- Venemaal valis Udmurtia parlament Udmurtia valitsusjuhiks Viktor Saveljevi.
- Eesti kaitseminister Sven Mikser osales Läänemaal Roosta puhkekülas 31. kõrgemate riigikaitsekursuste lõputseremoonial.
- Eesti kultuuriminister Urve Tiidus külastas Paidet.
- Eesti majandus- ja taristuminister Urve Palo oli ametlikul ringsõidul Saare maakonnas.
- Tallinnas Nordea kontserdimajas avati vene teatri festival "Kuldne Mask". Festivali avatseremoonial osales ka kultuuriminister Urve Tiidus.
- Belgias vannutati ametisse peaminister Charles Micheli valitsuskabinet.
- Kreeka parlamendis toimus peaminister Antónis Samarási valitsuse usaldushääletus. Valitsuse jätkamist toetas 155 parlamendiliiget, vastu oli 131.
- Venemaal nimetati Kabardi-Balkaaria peaministriks Ali Mussukov.
- Eesti tuntud zooloog Aleksei Turovski teatas, et kandideerib Riigikogu valimistel Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjas.
- Tallinnas toimus Konservatiivse Rahvaerakonna valimiskonverents, kus arutati ettevalmistusi 2015. aasta Riigikogu valimisteks.
- Rapla maakonnas algas Kaitseliidu nädalane suurõppus "Kotkalend".
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia: Ameerika Ühendriikide tervishoiuametnikud kinnitasid, et Texase osariigis Dallase haiglas Ebola viirushaigusse surnud meest ravinud tervishoiutöötajatest on üks naine ka ise haigestunud ebolasse. Tegemist on esimese registreeritud ebolasse haigestumise juhuga Ameerika Ühendriikide territooriumil.
- Boliivias toimusid parlamendi- ja presidendivalimised. Presidendivalimised võitis ametis olev president Evo Morales, kes sai juba esimeses valimisvoorus 61% häältest.
- Bosnias ja Hertsegoviinas toimusid parlamendi- ja presidentuurivalimised.
- Brasiilia presidendivalimiste esimeses voorus kolmandaks jäänud kandidaat Marina Silva teatas oma toetusest teiseks jäänud Aécio Nevesile ja kutsus oma poolehoidjaid üles tema poolt hääletama.
- Egiptuse pealinnas Kairos toimus Gaza ülesehitamise teemaline rahvusvaheline doonorite konverents, kus arutati võimalusi Palestiina omavalitsuse toetamiseks ning Gaza tsooni ülesehitamiseks. Eestit esindas konverentsil välisminister Urmas Paet.
- São Tomé ja Príncipel toimusid parlamendivalimised. Valimistel saavutas absoluutse võidu erakond Sõltumatu Demokraatlik Aktsioon, mis sai 55-kohalises parlamendis 33 kohta.
- Ukraina kriis:
- Ukraina president Petro Porošenko rahuldas kaitseminister Valeri Geletei tagasiastumispalve.
- Venemaa president Vladimir Putin andis Ukraina piiri lähistel Rostovi oblastis sõjalistel õppustel osalenud 17 000 sõjaväelasele korralduse pöörduda tagasi oma alalistesse sõjaväeosadesse.
- Ungaris toimusid kohalike omavalitsuste valimised.
- Eesti piirilt saadeti talle kehtiva reisikeelu tõttu tagasi Venemaa endine rahvusküsimuste minister Valeri Tiškov, kes saabus Eestisse meediaklubi "Impressum" kutsel ettekannet pidama.
- Eesti Keskerakonna juhatus kinnitas erakonna peaministrikandidaadiks Riigikogu valimistel erakonna esimehe Edgar Savisaare.
- Afganistanis Sar-e Poli provintsis korraldasid islamiliikumise Ţālebān võitlejad rünnaku valitsusvägede konvoile. Rünnakus hukkus 22 sõdurit ja politseinikku.
- Jeemeni president ‘Abd Rabbuh Manşūr Al-Hādī nimetas valitsusjuhi kandidaadiks Ḩālid Bāḩah'.
- Luksemburgis algas Euroopa Liidu kalandus- ja põllumajandusnõukogu kahepäevane istung. Eesti ministrid Keit Pentus-Rosimannus ja Ivari Padar osalesid vaid istungi esimesel päeval. Peamiselt arutati sigade Aafrika katku ja Venemaa kehtestatud impordipiirangutega seotud küsimusi.
- Lätis leppisid senisesse valitsuskoalitsiooni kuulunud erakond Ühtsus, Roheliste ja Talurahva Liit ning Rahvuslik Liit "Kõik Läti eest!" – "Isamaale ja Vabadusele/LNNK" kokku, et moodustavad ka uue valitsuskoalitsiooni täpselt samas koosseisus.
- Luksemburgis algas Euroopa Liidu ja euroala rahandusministrite kahepäevane kohtumine, kus osales ka Eesti rahandusminister Jürgen Ligi.
- Rootsi Pank kuulutas 2014. aasta Nobeli majandusauhinna laureaadiks Prantsusmaa majandusteadlase Jean Tirole'i tema välja töötatud ühendteooria eest.
- Suurbritannia parlamendi alamkoda otsustas häältega 274:12 tunnustada Palestiina iseseisvust. Parlamendi otsus ei ole Suurbritannia valitsusele siduv.
- Ukraina kriis:
- Ukraina president Petro Porošenko nimetas kaitseministriks Stepan Poltoraki.
- Donetski oblastis tulistati öösel venemeelsete separatistide ühe juhi Pavel Gubarevi autot. Sõiduk kaotas juhitavuse ja rammis teepervel asunud posti, õnnetuses vigastada saanud ja teadvuse kaotanud Gubarev toimetati ravile Venemaale.
- Vatikanis avaldas pereväärtuste küsimusi käsitlev katoliku kiriku piiskoppide sinod oma töö vahearuande, milles kutsuti üles kirikut suhtuma senisest leebemalt ja mõistvamalt homoseksuaalsetesse, lahutatud ja vabalt koos elavatesse inimestesse.
- Eesti siseminister Hanno Pevkur alustas viiepäevast visiiti Ameerika Ühendriikide pealinnas Washingtonis, kus ta kohtus nädala kestel sisejulgeoleku- ja justiitsministeeriumi ning Föderaalse Juurdlusbüroo esindajatega.
- Eesti välisminister Urmas Paet kohtus Kairos Egiptuse välisministri Sameh Hassan Shoukriga.
- Tallinna Lennujaamas toimus kolmanda Priit Pärna animafilmifestivali avatseremoonia. Festivali avas kultuuriminister Urve Tiidus.
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia: Saksamaal suri esimene inimene Ebola viirushaigusse. Tegemist oli Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni tervishoiuametnikuga, kes oli toodud Leipzigisse ravile viiruse peamisest levikupiirkonnast Lääne-Aafrikas.
- Kataloonia võimud teatasid ametlikult, et loobuvad novembrisse kavandatud iseseisvusreferendumi läbiviimisest.
- Norra parlament võttis vastu seaduse, millega kehtestatakse alates 2016. aastast kohustuslik ajateenistus ka riigi naissoost kodanikele. Ajateenistuse kestuseks on 19 kuud, selle on kohustatud läbima kõik naised vanusevahemikus 19–44 eluaastat. Seaduse jõustumisel saab Norrast esimene Euroopa riik, kus naistele kehtib kohustuslik kaitseväeteenistus.
- Tšehhis Žďár nad Sázavou linna koolis pussitas 26-aastane naine surnuks kooli 16-aastase õpilase ja vigastas veel kahte sama kooli õpilast. Tema kinnipidamisel sai noahaava ka üks politseinikest.
- Eesti president Toomas Hendrik Ilves alustas kolmepäevast visiiti Belgias Brüsselis, mille raames kohtub ta mitmete Euroopa Komisjoni, Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu Nõukogu esindajatega, et kinnitada Eesti valmisolekut anda oma panus Euroopa Liidu digiarengusse ja toetust Euroopa digitaalse ühisturu loomisele.
- Eesti ettevõtlus- ja väliskaubandusminister Anne Sulling külastas koos äridelegatsiooniga Saksamaal asuvat Potsdami linna, kus ta kohtus muuhulgas Brandenburgi liidumaa majandus- ja Euroopa Liidu asjade ministri Ralf Christoffersiga.
- Eesti tervise- ja tööminister Urmas Kruuse oli visiidil Valga maakonnas, kus ta kohtus muuhulgas kohaliku puuetega inimeste koja esindajatega ja külastas Valga haiglat.
- Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kuulutas Rohuküla–Heltermaa ja Kuivastu–Virtsu liinidel parvlaevaühenduse korraldamiseks toimunud riigihanke võitjaks riigile kuuluva ettevõtte Tallinna Sadam.
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia: Ameerika Ühendriikides Texase osariigis Dallase presbüteriaanlikus haiglas diagnoositi juba teisel meditsiiniõel Ebola viirushaigus.
- Itaalias Roomas algas Euroopa Liidu liikmesriikide väliskaubandusministrite mitteametlik kahepäevane kohtumine, kus Eestit esindab ettevõtlus- ja väliskaubandusminister Anne Sulling.
- Kõrgõzstani parlament võttis esimesel lugemisel häältega 79:7 vastu seaduse, mis keelab riigis "homoseksuaalsuse propaganda", homoseksuaalsete isikute kogunemised ja homoseksuaalsete inimeste õiguste kaitseks ühingute moodustamise.
- Mosambiigis toimusid parlamendi- ja presidendivalimised. Presidendiks valiti erakonna FRELIMO kandidaat Filipe Nyussi, kes sai 57,1% antud häältest. Ka parlamendivalimistel sai FRELIMO 57,1% häältest ja 142 kohta 250-kohalises parlamendis. Opositsiooniline erakond RENAMO süüdistas valitsuserakonda tulemuste võltsimises.
- Nepalis Thorung La mäekurus puhkenud lumetormis hukkus vähemalt 43 inimest, peamiselt mägironijad. Veel kümned inimesed on kadunud, üle 370 inimese õnnestus päästa.
- Eesti peaminister Taavi Rõivas alustas neli päeva kestvat visiiti Itaalias, et osaleda Milanos toimuval Euroopa Liidu ja Aasia riikide tippkohtumisel.
- Eesti Teaduste Akadeemia valis presidendiks Tallinna Tehnikaülikooli küberneetika instituudi lainetuse dünaamika labori juhataja Tarmo Soomere.
- Tartu Maakohus mõistis Kallaste endise linnapea Viktor Nukka koos linnavalitsuse kahe raamatupidajaga süüdi linna vara suures ulatuses omastamises. Nukkat karistati tingimisi ühe aasta ja kuue pikkuse vangistusega kuue kuu pikkuse katseajaga.
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia: Ameerika Ühendriikide president Barack Obama andis loa vajadusel Ebola viirushaigusega võitlemiseks rakendada ja teenistusse kutsuda reservväelasi.
- Belgia peaministri Charles Micheli valitsus võitis parlamendis toimunud usaldushääletuse. Valitsuse ametis jätkamist toetas 84, selle vastu oli 58 parlamendiliiget.
- Euroopa Parlamendis saadeti laiali neli kuud varem moodustatud euroskeptiline Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsioon, sest seoses Lätist pärit Iveta Grigule väljaastumisega fraktsioonist ei vastanud see enam fraktsioonidele kehtestatud nõuetele.
- Itaalias Milanos algas Euroopa Liidu ja Aasia riikide kahepäevane tippkohtumine.
- Venemaa president Vladimir Putin oli ametlikul visiidil Serbias, et osaleda Serbia natsionaalsotsialistide okupatsioonist vabastamise 70. aastapäeva üritustel.
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia:
- Ameerika Ühendriikides nimetas president Barack Obama Ebola viirushaigusega võitlemise eest vastutavaks kõrgeks ametnikuks ehk nn Ebola tsaariks asepresident Joe Bideni endise personaliülema, jurist Ron Klaini.
- Maailma Terviseorganisatsioon teatas, et Senegali territoorium on Ebola viirushaigusest vaba.
- Ameerika Ühendriikide justiitsministeerium teatas, et föderaalametkonnad tunnustavad nüüdsest samasooliste abielu, mis on sõlmitud Indiana, Oklahoma, Utah', Virginia, Wisconsini, Nevada ja Colorado osariigis. Föderaalvalitsuse otsus järgnes föderaalkohtunike otsustele tunnistada samasooliste abielu neis osariikides seaduslikeks.
- Ameerika Ühendriikides kuulutas föderaalne ringkonnakohtunik John Sedwick põhiseadusega vastuolus olevaks Arizona osariigi seaduse, mis takistas samasooliste abielu sõlmimist. Kohtuniku otsus jõustus kohe. Sarnase otsuse langetas ka föderaalne ringkonnakohtunik Wyomingi osariigis, mille kuberner Matt Mead teatas, et ta ei kavatse otsust vaidlustada.
- Ameerika Ühendriikide Ülemkohus keeldus menetlusse võtmast Alaska osariigi taotlust peatada kohtuotsuse rakendamine, mis oli tunnistanud osariigi keelu samasooliste abielu sõlmimiseks põhiseadusega vastuolus olevaks. Alaska kuberneri Sean Parnelli kantselei oli sunnitud teatama, et osariik alustab samasoolistele paaridele abielutunnistuste väljastamist 20. oktoobrist.
- Hiinas Hongkongis vabastas politsei varahommikul üllatusrünnakuga demokraatlikke valimisi nõudvate meeleavaldajate kontrolli all olnud olulise ristmiku Mong Koki piirkonnas. Kui õhtul meeleavaldajad sama ala taas enda kontrolli alla saada püüdsid, puhkesid kokkupõrked, milles politsei kasutas kumminuiasid ja pipragaasi.
- Hollandi välisministrina astus ametisse Bert Koenders.
- Itaalias Milanos toimusid Euroopa Liidu, selle liikmesriikide, Ukraina ja Venemaa riigijuhtide läbirääkimised Ukraina kriisi lahendamiseks.
- Lõuna-Koreas toimunud vabaõhukontserdil kukkus 27 inimest 10 meetri sügavusse ventilatsioonišahti, millel kaanel nad seisid. 16 inimest hukkus, ülejäänud 11 said eri raskusastmega vigastusi.
- Nigeeria võimud teatasid, et on saavutanud kokkuleppe islamistliku organisatsiooniga Boko Haram vaherahu sõlmimiseks ja kuus kuud tagasi röövitud 200 koolitüdruku vabastamiseks.
- Rootsi kaitsejõud alustasid Stockholmi skäärides otsinguid seoses "kahtlase veealuse tegevusega". Väidetavalt oli sealsetes vetes nähtud teadmata päritolu välismaist objekti, millega seotud üksikasju kaitsejõud ei avalikustanud.
- Eestis mõistis Harju Maakohus Eesti Keskerakonda kuuluvad XII Riigikogu liikmed Priit Toobali ja Lauri Laasi süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises. Toobal mõisteti lisaks süüdi ka dokumendi võltsimises. Toobalit karistati tingimisi üheaastase vangistusega kolmeaastase katseajaga ning Laasit tingimisi üheksa kuu pikkuse vangistusega sama pika katseajaga. Mõlemad teatasid pärast otsust, et ei kavatse Riigikogust lahkuda ja kaebavad kohtuotsuse edasi.
- Tallinna saabus kolmepäevasele visiidile neljast laevast koosnev Hollandi mereväeeskaader, mis osales eelnevalt Eesti mereväe ja õhuväe üksustega Naissaare lähistel toimunud õppusel.
- Ameerika Ühendriikide juhitud koalitsiooni õhuväed korraldasid vähemalt kuus õhurünnakut äärmusliku islamiorganisatsiooni Islamiriik positsioonidele Süürias peamiselt kurdidega asustatud ‘Ayn al-‘Arabi linnas ja selle ümbruses.
- Ameerika Ühendriikide Ülemkohus keeldus tõkestamast Texase osariigis vastu võetud seadust, mille kohaselt on valijatel valimistel osalemiseks kohustus esitada isikut tõendav dokument. Vasakpoolsed oponendid, sealhulgas paljud Demokraatliku Partei esindajad on pidanud selliseid seadusi diskrimineerivateks ja püüdnud saavutada nende kehtetuks tunnistamist.
- Hiinas Hongkongis õnnestus meeleavaldajatel relvastatud politseinikke trotsides enda kontrolli alla tagasi võtta olulise tähtsusega tänavad Mong Koki piirkonnas.
- Itaalias tunnistas Rooma linnapea Ignazio Marino kehtivaks 16 samasoolise paari välismaal sõlmitud abielu. Siseminister Angelino Alfano nimetas linnapea tegevust vaid autogrammide jagamiseks. Terava kriitilise avalduse tegi ka Itaalia piiskoppide konverents.
- Saksamaal valis Sotsiaaldemokraatliku Partei Berliini piirkond ennetähtaegselt ametist lahkuva Klaus Wowereiti asemel Berliini linnapeaks Michael Mülleri.
- Saksamaal algas kohaliku aja järgi kell 14.00 vedurijuhtide 50-tunnine streik, millega nõuti töönädala lühendamist 37 tunnini ja viieprotsendilist palgatõusu. Raudteefirma Deutsche Bahn teatas, et suudab streigi ajal tagada vaid ühe kolmandiku kaugrongide opereerimise.
- Tšehhis toimusid parlamendi ülemkoja vahevalimised. Valitsuskoalitsioonil õnnestus säilitada kontroll senati üle.
- Venemaa gaasifirma Gazprom juht Aleksei Miller teatas, et Ukraina nõustus kõigi Venemaa esitatud tingimustega oma gaasivõla tasumiseks ja gaasitarnete jätkumiseks. Ühtlasi nõustus Ukraina ostma edaspidi Gazpromilt maagaasi viimase pakutud hinnaga ehk 385 USA dollariga 1000 kuupmeetri gaasi eest. Hiljem selgus, et ühest kokkulepet kõnelustel siiski ei saavutatud ja need jätkusid ka järgmistel päevadel.
- Eesti põllumajandusminister Ivari Padar alustas koos äridelegatsiooniga neli päeva kestvat visiiti Moldovas.
- Austraalia võimud teatasid, et jõudsid Iraagi valitsusega kokkuleppele oma eriüksuste Iraaki saatmise osas.
- Hispaanias Barcelonas nõudsid kümned tuhanded katalaanid ennetähtaegseid regionaalse parlamendi valimisi, protesteerides nii Kataloonia võimude otsuse vastu jätta ära novembrisse kavandatud iseseisvusreferendum.
- Horvaatias vahistas politsei pealinna Zagrebi linnapea Milan Bandići, keda kahtlustatakse korruptsioonis ja ametiseisundi kuritarvitamises.
- Austraalias astus Lääne-Austraalia kubernerina ametisse Kerry Sanderson.
- Bangladeshis Baraigramis põrkasid maanteel kokku kaks bussi. Õnnetuses hukkus vähemalt 32 inimest, veel kümned inimesed said vigastada.
- Euroopa Parlamendi Poolast pärit liige Robert Jarosław Iwaszkiewicz teatas, et liitub Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsiooniga, mis võimaldab sellel euroskeptilisel fraktsioonil pääseda likvideerimisest.
- Ametisse vannutati Indoneesia president Joko Widodo. Tseremoonial osales ka Ameerika Ühendriikide riigisekretär John Kerry.
- Luksemburgis toimus Euroopa Liidu välisministrite kohtumine, kus osales ka Eesti välisminister Urmas Paet. Kohtumisel arutati olukorda Ukrainas, Gaza tsoonis, Liibüas ja Iraagis. Samuti arutati lisavõimalusi Ebola viirushaiguse leviku tõkestamiseks.
- Panamas võeti vahi alla ja paigutati koduaresti ülemkohtu kohtunik Alejandro Moncada Luna, keda kahtlustatakse korruptsioonis, rahapesus ja illegaalses rikastumises.
- Saksamaa lennufirma Lufthansa piloodid alustasid kahepäevast streiki, mille tulemusel oli lennufirma sunnitud tühistama 1511 lendu ehk umbes 65% kõigist lennuplaanis olnud lendudest.
- Venemaal Moskvas Vnukovo lennujaamas toimunud õnnetuses hukkus Prantsusmaa suurima kütusefirma Total tegevjuht Christophe de Margerie. Tema eralennuk Dassault Falcon põrkas õhkutõusmisel kokku lumekoristusmasinaga, mille juht oli joobes. Lisaks de Margerie'le hukkusid õnnetuses lennuki kolm meeskonnaliiget ja lumekoristusmasina juht.
- Eestis Rapla Kultuurikeskuses avas kultuuriminister Urve Tiidus 25. üleriigilised raamatukogupäevad.
- Burkina Faso valitsus teatas otsusest esitada parlamendile seaduseelnõu, mis likvideeriks presidendi ametiaegadele kehtestatud piirangud. Seaduse vastuvõtmisel saaks president Blaise Compaoré ametisse kandideerida ka kolmandaks ametiajaks järjest.
- Hiinas Hongkongis algasid läbirääkimised kohalike võimude ja demokraatlikke valimisi nõudvate üliõpilastest meeleavaldajate esindajate vahel.
- Lõuna-Aafrika Vabariigis Pretorias mõistis kohus kergejõustiklase Oscar Pistoriuse oma tüdruksõbra Reeva Steenkampi tahtmatu tapmise eest viieks aastaks vangi. Karistusest tuleb Pistoriusel reaalselt vanglas ära kanda 10 kuud.
- Põhja-Korea võimud vabastasid ootamatult Jeffrey Fowle'i, ühe nende käes vangis olevast kolmest Ameerika Ühendriikide kodanikust.
- Sudaani valitsev Rahvuskongressi Partei valis oma kandidaadiks 2015. aasta presidendivalimistel ametis oleva presidendi ‘Umar Ḩasan Aḩmad al-Bashīri.
- Ukraina president Petro Porošenko allkirjastas seaduse, mis võimaldab Ukraina võimudel tema eelkäija Viktor Janukovõtši üle kohut mõista ka tagaselja.
- Eestit külastas Rootsi peaminister Stefan Löfven, kes kohtus Tallinnas oma Eesti kolleegi Taavi Rõivasega.
- Eestit külastas Norra Euroopa asjade minister Vidar Helgesen, kes kohtus visiidi raames Eesti välisministri Urmas Paetiga.
- Egiptuses Kairo Ülikooli juures plahvatas pomm. Rünnakus sai vigastada 11 inimest, teiste seas ka mitu politseiametnikku.
- Euroopa Parlament kiitis häältega 423:209 heaks Jean-Claude Junckeri juhitava Euroopa Komisjoni koosseisu. Niinimetatud Junckeri komisjoni volitused algavad 1. novembril.
- Iraagi Kurdistani parlament kiitis heaks otsuse saata Süüria ‘Ayn al-‘Arabi linna kurdidele appi oma väeüksused. Linna on juba nädalaid rünnanud äärmusliku islamiorganisatsiooni Islamiriik väeüksused.
- Kanada pealinnas Ottawas toimus kaks tulistamist. Esimeses vahejuhtumis tappis relvastatud mees rahvusliku sõjamemoriaali juures sõduri. Hiljem tungis relvastatud isik Kanada parlamendihoonesse, kus viibis sel ajal ka peaminister Stephen Harper. Mees avas parlamendihoones tule, üks turvameestest sai vigastada. Politsei lasi sissetungija maha. Võimud kahtlustasid rünnakute korraldamises islamiäärmuslasi.
- Pakistanis Nauderos teatas Pakistani Rahvapartei esimees Bilawal Bhutto Zardari, et ta kavatseb korraldada rea meeleavaldusi peaminister Nawaz Sharifi valitsuse vastu ja kindlustada Rahvapartei naasmise võimule.
- Uruguay opositsiooni presidendikandidaat Luis Alberto Lacalle Pou teatas, et kavatseb valimisvõidu korral anda endast parima, et tühistada suurem osa seadustest, mis lubavad riigis marihuaana tootmist ja müüki.
- Eesti president Toomas Hendrik Ilves võttis vastu Rwanda suursaadiku Jean Pierre Karabaranga, Kuveidi suursaadiku Monther Bader Sulaiman Al-Eissa, Etioopia suursaadiku Teshome Toga ja Jordaania suursaadiku Ahmad Mufleh' volikirjad.
- Eesti peaminister Taavi Rõivas alustas kolmepäevast visiiti Belgias, et osaleda Brüsselis Euroopa Ülemkogu istungil.
- Eesti sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt alustas kolmepäevast visiiti Itaalias, et osaleda Roomas toimuval soolise võrdõiguslikkuse konverentsil.
- Eestis puhkes poliitiline skandaal, kui rahandusminister Jürgen Ligi nimetas haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovskit oma Facebooki lehel "sisserändaja pojaks roosast erakonnast".
- 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia: Ameerika Ühendriikides New Yorgis diagnoositi Ebola viirushaigus 33-aastasel arstil Criag Spenceril, kes oli äsja kodumaale naasnud Guineast. Esimesest Ebola viirushaigusse nakatumisest teatati ka Aafrikas Malis. Seal oli tegemist 2-aastase tüdrukuga, kes oli samuti viibinud Guineas ja kes peatselt pärast haiguse diagnoosimist ka suri.
- Belgias Brüsselis algas Euroopa Ülemkogu kahepäevane kohtumine.
- Eestisse saabus õhtul kahepäevasele ametlikule visiidile Türgi president Recep Tayyip Erdoğan, kes kohtus Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese, XII Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja välisminister Urmas Paetiga.
- Tallinnas algas Balti Assamblee ja Balti Ministrite Nõukogu kahepäevane ühisistung, millel Eesti valitsust esindas välisminister Urmas Paet.
- XII Riigikogu võttis vastu seadusemuudatuse, mille kohaselt peab Eesti kandidaat Euroopa Komisjoni voliniku ametikohale edaspidi saama eelnevalt ka Riigikogu heakskiidu.
- XII Riigikogu Keskerakonna fraktsioon teatas, et alustab allkirjade kogumist rahandusminister Jürgen Ligile umbusalduse avaldamiseks.
- XII Riigikogu õiguskomisjon toetas ühehäälselt justiitsminister Andres Anvelti ettepanekut nimetada uueks riigi peaprokuröriks Lavly Perling.
- Tallinnas Estonia kontserdisaalis anti üle Balti Assamblee kultuuri- ja teadusauhinnad. Tseremoonial osalesid Eesti kultuuriminister Urve Tiidus, Läti kultuuriminister Dace Melbārde ja Leedu kultuuriminister Šarunas Birutis.
- Tallinnas anti üle moeloojate auhinnad Kuld- ja Hõbenõel. Kuldnõela pälvis Kriss Soonik-Käärmann, kelle kõrval olid nominendid Lilli Jahilo ja Kristina Viirpalu. Hõbenõela võitis Triinu Pungits. Moemootori auhinna pälvis Tanel Veenre.
- Pärnu linnapea Toomas Kivimägi teatas, et astub Reformierakonda ja kandideerib Riigikogu valimistel.
- Ameerika Ühendriikides Washingtoni osariigis Marysville'is toimunud koolitulistamises tappis 14-aastane poiss oma klassiõe ja haavas veel kuut kaasõpilast. Lõpuks tappis tulistaja ka iseenda. Mitu päeva hiljem suri haiglas veel üks haavata saanud õpilastest, millega koolitulistamises hukkunute arv tõusis kolme inimeseni.
- Belgias Brüsselis toimunud Euroopa Ülemkogul saavutati kokkulepe Euroopa Liidu kliimapoliitika alal 2030. aastani. Järgmise 15 aasta jooksul tuleb vähendada kasvuhoonegaaside eraldumist 40% võrra.
- Botswanas toimusid parlamendivalimised. Valimised võitis ka seni võimul olnud Botswana Demokraatlik Partei, mis sai 46,7% häältest ja 37 kohta 57 otse valitavast parlamendikohast.
- Egiptuses Siinai poolsaarel julgeolekujõududele korraldatud kahes rünnakus hukkus kokku 33 sõdurit.
- Euroopa Liit esitas Suurbritanniale arve, nõudes täiendava 2,1 miljardi euro suuruse sissemakse tegemist Euroopa Liidu eelarvesse. Arve esitati seoses Suurbritannia majandusnäitajate olulise paranemisega. Suurbritannia peaminister David Cameron teatas, et tema valitsus keeldub arvet maksmast.
- Rootsis Stockholmi lähistel skäärides lõpetati nädal aega kestnud sõjaväeoperatsioon, mille eesmärgiks oli kindlaks teha ja leida Rootsi ranniku lähistel tegutsenud võimalik võõrriigi objekt. Väidetavalt võis objekti puhul tegemist olla Venemaa allveelaevaga, mingit kinnitust selle kohta Rootsi kaitsejõud ei andnud. Küll teatati, et tundmatu objekt on Rootsi vetest lahkunud.
- Eesti kultuuriminister Urve Tiidus viibis ringsõidul Jõgeva maakonnas.
- Eestis teatas ajakirjanik Andrei Hvostov Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda astumisest.
- Ameerika Ühendriikide justiitsminister Eric Holder teatas, et föderaalametkonnad tunnistavad edaspidi Alaska, Arizona, Idaho, Põhja-Carolina, Lääne-Virginia ja Wyomingi osariigis sõlmitud samasooliste abielu. Kõigis neis osariikides tunnistasid föderaalkohtunikud samasooliste abielu keelu põhiseadusega vastuolus olevaks.
- Hiinas algas Baltimaade esimene muusikafestival, mis leiab aset eri linnades ja kestab kuni 14. novembrini.
- Itaalia pealinnas Roomas osalesid tuhanded inimesed meeleavaldusel, millega protesteeriti peaminister Matteo Renzi tööturureformide vastu. Reformide eesmärk on suurendada Itaalia tööturu paindlikkust, muutes muuhulgas lihtsamaks ka töötajate koondamise.
- Läti välisminister Edgars Rinkēvičs teatas, et keelas rahvusliku vihkamise õhutamise tõttu riiki sissesõidu Venemaa näitlejale Ivan Ohlobõstinile.
- Malis Kidali linna lähistel plahvatas Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni rahuvalvekonvoi läheduses pomm. Plahvatuses sai vigastada kolm Senegalist pärit rahuvalvajat.
- Brasiilias toimus presidendivalimiste teine voor.
- Tuneesias toimusid parlamendivalimised. Valimistel osutus edukaimaks sekulaarne erakond Kogu Tuneesia, mis sai 217-kohalises parlamendis 85 kohta. Senine valitsev erakond, mõõdukat islamit esindav Taassünd (Ḩarakat an-Nahḑah) sai 69 kohta. Valimisaktiivsus oli umbes 69%.
- Ukrainas toimusid parlamendivalimised.
- Uruguays toimusid parlamendi- ja presidendivalimised.
- Eestis teatas oma tagasiastumisest poliitilise skandaali keskmesse sattunud rahandusminister Jürgen Ligi. Sotsiaaldemokraatlik Erakond tervitas rahandusministri sammu ja leidis, et see tagab võimaluse valitsuskoalitsiooni töö jätkumiseks.
- Kanadas Torontos toimunud linnapea valimistel kaotas oma ameti senine skandaalne linnapea, narkootikumide tarvitamisega vahele jäänud Rob Ford. Läbi kukkus ka tema venna Doug Fordi kandidatuur. Uueks linnapeaks valiti John Tory.
- Venemaa välisminister Sergei Lavrov kinnitas, et Venemaa võimud tunnistavad Ukraina parlamendivalimiste tulemusi. Ukraina president Petro Porošenko alustas aga kõnelusi poliitiliste jõududega uue valitsuskoalitsiooni moodustamiseks.
- Eestis esitas Reformierakonna juhatus rahandusministri kandidaadiks peaministri senise majandusnõuniku Maris Lauri. Samal päeval teatas Lauri ka Reformierakonda astumisest ja kavast kandideerida Riigikogu valimistel.
- Eesti välisminister Urmas Paet teatas, et jätkab tööd välisministrina ega võta vastu talle Andrus Ansipi Euroopa Komisjoni volinikuks suundumise tõttu vabaks jäänud asenduskohta Euroopa Parlamendis. Paeti asendusliikmena pidi Euroopa Parlamenti minema Igor Gräzin. 3. novembril Paet siiski muutis oma otsust ja teatas, et läheb ikkagi ise Euroopa Parlamenti.
- Eestisse saabus kolmepäevasele visiidile Gruusia kaitseväe juhataja kindralmajor Vahtang Kapanadze, kes kohtus kaitseminister Sven Mikseri, kaitseväe juhataja Riho Terrase ja XII Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Mati Raidmaga.
- Tallinnas Miinisadamas algas Eesti, Läti ja Ameerika Ühendriikide miinituukrite ühisoperatsioon, millega püütakse leida veel seni avastamata veealuseid lõhkekehasid.
- Viljandi koolitulistamine: Eesti esimeses koolitulistamises Viljandi Paalalinna Koolis lasi sama kooli 15-aastane õpilane klassis maha oma saksa keele õpetaja Ene Sarapi.
- Ameerika Ühendriikides Virginia osariigis plahvatas kohaliku aja järgi kell 18.22 veidi pärast starti ettevõttele Orbital Sciences Corporation kuulunud mehitamata kanderakett Antares, mis pidi toimetama varustust Rahvusvahelisse Kosmosejaama.
- Botswanas vannutati teiseks ametiajaks presidendiks Ian Khama.
- Burkina Faso pealinnas Ouagadougous avaldasid tuhanded inimesed meelt võimude kava vastu tühistada presidendi ametiaegadele kehtestatud piirangud ja võimaldada sellega president Blaise Compaorél uuesti presidendiks kandideerida. Kui meeleavaldus muutus vägivaldseks ja meeleavaldajad hakkasid kive loopima, kasutas politsei nende vastu pisargaasi.
- India terrorismivastase võitluse agentuur teatas, et paljastas äärmusislamistide kavandatud vandenõu, mille eesmärk oli tappa Bangladeshi peaminister Hāsinā Oyājed.
- India pealinnas New Delhis kohtusid India peaminister Narendra Modi ja Vietnami peaminister Nguyễn Tấn Dũng. Kohtumise tulemusel lubas India hakata tarnima Hiinaga merepiiri pärast vaidlustesse sattunud Vietnamile mereväe patrull-laevu.
- Jaapanis Satsumasendai linnas taaskäivitati kahereaktoriline tuumaelektrijaam. Tegemist on esimese taas tööd alustanud tuumaelektrijaamaga pärast seda, kui Fukushima I AEJ tuumaõnnetuse järel peatati kõigi Jaapani tuumaelektrijaamade töö.
- Läti pealinnas Riias allkirjastati Rail Balticu ühisettevõtte asutamisleping. Eesti nimel kirjutas lepingule alla majandus- ja taristuminister Urve Palo.
- Lätis sõlmisid kolm senisesse valitsuskoalitsiooni kuulunud erakonda lõpliku kokkuleppe uue valitsuse moodustamiseks.
- Poola kaitseministeerium kinnitas, et töötab välja pikaajalist plaani, mille kohaselt paigutatakse edaspidi riigi idapiirile senisest enam väeüksusi. Plaan teostub etappidena alates 2017. aastast ja selle väljatöötamist mõjutas Venemaa sissetung Ukrainasse.
- Saksamaal Berliinis algas Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni kahepäevane maksufoorum, kus Eestit esindas rahandusminister Jürgen Ligi.
- Suurbritannias Londonis suri seal ravil viibinud Sambia president Michael Sata.
- Ungari pealinnas Budapestis avaldas ligi 100 000 inimest meelt peaminister Viktor Orbáni valitsuse kava vastu kehtestada maks internetis toimuvale andmevahetusele. Meeleavaldajad nõudsid lisaks maksu tühistamisele ka peaministri tagasiastumist.
- Venezuela kutsus koju konsultatsioonidele oma suursaadiku Hispaanias. Venezuela võimude samm tuli reaktsioonina Hispaania peaministri Mariano Rajoy avaldusele, millega viimane nõudis Venezuela vangistatud opositsiooniaktivisti Leopoldo Lópeze vabastamist.
- Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Peaassamblee hääletas 23. korda Ameerika Ühendriikide Kuubale kehtestatud majandusembargo tühistamise poolt. Seni ei ole Ameerika Ühendriigid ÜRO Peaassamblee vastavat otsust endale siduvaks pidanud.
- Eestisse saabus kahepäevasele visiidile Rootsi kroonprintsess Victoria koos abikaasa prints Danieliga. Neid saatis visiidil ka Rootsi kõrgharidus- ja teadusminister Helene Hellmark Knutsson. Esimesel päeval kohtusid külalised muuhulgas Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvesega, visiidi teise päeva veetsid peamiselt Tartus.
- Riigikohus tunnistas põhiseadusega vastuolus olevaks olukorra, kus riik on kohustanud kohalikke omavalitsusi rahastama erakoolide tegevust, kuid ei ole selleks eraldanud täiendavaid rahalisi vahendeid. Vastava kaebuse oli Riigikohtule esitanud Tallinna Linnavolikogu.
- Kaitsepolitseiameti endine peadirektor, õiguskantsleri nõunik Raivo Aeg teatas Isamaa ja Res Publica Liitu astumisest ning osalemisest kandidaadina Riigikogu valimistel.
- Tallinnas anti aasta põllumehe 2014 aunimetus Pärnu maakonna põllumajandusettevõtte Vändra OÜ asutajale ja juhile Ilmar Teevetile.
- Tallinnas põhjustas õhtul liiklusõnnetuse Tallinna Tehnikaülikooli rektor Andres Keevallik, kellel tuvastati alkoholijoove. Pärast toimunut teatas Keevallik, et astub rektori ametikohalt tagasi.
- Burkina Faso pealinnas Ouagadougous jätkusid teist päeva tuhandete osavõtjatega meeleavaldused kava vastu kaotada presidendi ametiaegadele kehtivad piirangud.
- Liibanoni parlamendis toimus presidendivalimiste järjekordne voor, mis kukkus kvoorumi puudumise tõttu jälle läbi.
- Lätis algas 7. novembrini kestev sõjaline õppus Red Knight, millel osaleb Taani diviisi koosseisus ka Eesti 1. jalaväebrigaadi staap.
- Nigeeria presidendi Goodluck Jonathani kantselei kinnitas, et ta kavatseb kandideerida 2015. aastal presidendiks ka teiseks ametiajaks.
- Nigeerias vallutas äärmuslik islamiliikumine Boko Haram riigi kirdeosas asuva Mubi linna. Linnast põgenesid islamistide eest tuhanded inimesed.
- Sambias vannutati eelmisel päeval surnud Michael Sata asemel presidendiks senine asepresident Guy Scott. Temast sai pärast 1994. aastat esimene europiidsesse rassi kuuluv president Mustas Aafrikas.
- Singapuri ülemkohus jättis jõusse seaduse, mis kriminaliseerib seksuaalsuhted meeste vahel. Ülemkohus jättis rahuldamata kaks seaduse tühistamist nõudnud apellatsioonkaebust ja tunnistas seaduse põhiseadusega kooskõlas olevaks.
- Sri Lankal, pealinnast Colombost 192 km kaugusel asuvas Haldummulla külas toimunud maalihkes hävis 140 elamut ja hukkus üle 100 inimese.
- Eesti president Toomas Hendrik Ilves kutsus tagasi Eesti suursaadiku Usbekistanis Simmu Tiigi ja nimetas tema asemel suursaadikuks Tõnis Nirgi.
- Eestis sai teatavaks laevandusettevõtte Tallink emaettevõtte Infortar kava omandada enamusosalus rahvuslikus lennufirmas Estonian Air.
- Belgias Brüsselis allkirjastasid Ukraina, Venemaa ja Euroopa Liit kolmepoolse kokkuleppe, mille kohaselt kindlustab Venemaa riiklik gaasiettevõte Gazprom Ukraina maagaasiga varustamise kuni märtsini 2015. Gazprom nõustus müüma Ukrainale gaasi soodushinnaga 365–378 USA dollarit 1000 kuupmeetri kohta, Ukraina kohustus aga tasuma 2014. aasta lõpuks 3,1 miljardit USA dollarit, mis on riigi võlg varasemate gaasitarnete eest.
- Burkina Faso rahutused:
- Pealinnas Ouagadougous põletas kolmandat päeva meelt avaldanud rahvamass maha riigi parlamendihoone. Põlema süüdati ka linnavalitsuse ja valitsuspartei hoone. Meeleavaldajate viha ei vaigistanud ka valitsuse otsus seaduseelnõud president Blaise Compaoré ametiaegade piirangute kaotamiseks menetlusse mitte anda.
- President Blaise Compaoré saatis laiali peaminister Luc-Adolphe Tiao valitsuse ja kuulutas välja erakorralise seisukorra, kutsudes ühtlasi üles meeleavaldajaid tänavatelt lahkuma.
- Burkina Faso armee viis läbi riigipöörde, saatis laiali riigi parlamendi ja teatas üleminekuvalitsuse moodustamisest. Ühtlasi kehtestas armee komandanditunni. Seda, kas president Compaoré jääb võimule edasi või mitte, keeldus armee juhataja Honoré Traoré kommenteerimast.
- Iraagist pärit esimesed kurdi võitlejad sisenesid Türgi kaudu Süüria territooriumile, et suunduda appi ‘Ayn al-‘Arabi linna äärmusliku islamiliikumise Islamiriik võitlejate eest kaitsvatele kohalike kurdide üksustele.
- Rootsis tunnustas peaminister Stefan Löfveni valitsus ametlikult Palestiina iseseisvust.
- Eesti president Toomas Hendrik Ilves kutsus ametist tagasi suursaadiku Rootsis Jaak Jõerüüdi.
- Eesti valitsus nimetas riigi peaprokuröriks Lavly Perlingu. Tema volitused selles ametis algavad 31. oktoobril.
- Eesti kaitseminister Sven Mikser oli ühepäevasel visiidil Itaalia pealinnas Roomas, kus ta kohtus Itaalia kaitseministriga ja esines rahvusvahelisel küberkaitseseminaril.
- Eesti vehkleja, seni Isamaa ja Res Publica Liitu kuulunud Nikolai Novosjolov teatas Reformierakonda astumisest ning 2015. aasta Riigikogu valimistel kandideerimisest.
- Tallinnas võitis aasta koka 2014 tiitli restorani RIBE kokk Dmitri Fjodorov.
- 2014. aasta Virgin Galacticu õnnetus: katselennul Ameerika Ühendriikides Mojave kõrbe kohal kukkus California osariigis Kerni maakonnas alla esimene SpaceShipTwo klassi kosmoselennuk VSS Enterprise.
- Austraalia välisministeerium tühistas kaheksa aastat tagasi sõjaväelise riigipöörde tõttu Fidži suhtes kehtestatud majandussanktsioonid.
- Burkina Faso pealinnas Ouagadougous jätkusid meeleavaldused, millel nõuti president Blaise Compaoré tagasiastumist. Hiljem samal päeval pani Compaoré ameti maha ja ajutiseks riigipeaks sai armee juhataja brigaadikindral Honoré Traoré.
- Itaalia välisministriks sai Euroopa Komisjoni volinikuks suunduva Federica Mogherini asemel Paolo Gentiloni.
- Jeemeni pealinna Sanaad kontrollivad šiiidi mässulised esitasid riigi presidendile ultimaatumi, nõudes, et ta moodustaks uue valitsuse 10 päeva jooksul. 13. oktoobril peaministriks nimetatud Ḩālid Bāḩah ei olnud seni valitsuskabinetti kokku saanud.
- Ukraina president Petro Porošenko teatas, et toetab Arseni Jatsenjuki kandidatuuri peaministri ametikohale.
- Ungari peaminister Viktor Orbán teatas, et tema valitsus loobub ajutiselt rahva hulgas ulatuslikku pahameelt tekitanud internetimaksu kehtestamisest.
- Eesti väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling oli visiidil Saare maakonnas.
- Eestis teatasid seni Isamaa ja Res Publica Liitu kuulunud poliitikud Eerik-Niiles Kross ja Yoko Alender Reformierakonda astumisest.
- Eesti ühiskonnategelane Sergei Metlev teatas Vabaerakonda astumisest ja Riigikogu valimistel kandideerimisest.
- Rahvusraamatukogus toimus Marju Lauristini eestvedamisel konverents "Õigus väärikusele – euroopaliku sotsiaalpoliitika nurgakivi". Konverentsil võtsid sõna mõlemad sotsiaalministrid – sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt ja tervise- ja tööminister Urmas Kruuse.